14 Eyl 2015

Ticari ve Binek Araçların Ayrımı ve KDV İndirim Uygulaması

0 Yorum

Ticari alanda faaliyet gösteren mükellefler, hem taşıta ihtiyaç duyduklarından hem de birtakım vergisel avantajlardan faydalanmak istediklerinden taşıt satın almaktadırlar, bu alımın sonucunda mükellefin yararlanacağı vergi indirimi, taşıtın binek veya ticari araç olarak sınıflandırılmasına bağlıdır. Piyasada ticari kabul edilen birçok araç, Maliye’nin uygulamasında binek olarak değerlendirilmekte ve vergi ile indirimi de buna göre uygulanmaktadır.

1. Binek Araçlar ve KDV Durumları

8 seri no.lu Gümrük Genel Tebliğinde 87.03 no.lu tarife pozisyonunda “Binek Otomobilleri ve Esas İtibariyle İnsan Taşımak Üzere İmal Edilmiş Diğer Motorlu Taşıtlar” başlığıyla, şoför dâhil olmak üzere 9 kişiye kadar insan taşımak üzere üretilen araçların alımında KDV yönünden indirime gidilemeyecek. Direkt gider yazılması gerekecektir. (87.03 tarife pozisyonundaki araçlar; sedan, coupe, hatchback, station wagon, limuzin, spor veya yarış arabası tipi otomobiller ile çift sıra koltuklu panelvanlar, jipler ve küçük kasalı arazi taşıtları olarak belirtilmiştir.)

Bunun yanı sıra Gümrük Müsteşarlığının 27.07.2005 tarih ve 25888 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve yayımı tarihinde yürürlüğe giren 8 seri no.lu Gümrük Genel Tebliğinde (Tarife Sınırlandırma Kararları) 87.03 gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) numarasına göre binek araç olarak değerIendirilebilmesi için şu koşulları taşıması gerekmektedir:

• Şoför ve ön yolcu bölümündeki araç içi konfor özellikleri ve iç döşemeleri araç iç kısmının her tarafından aynı olan,
• Arka kısımda emniyet kemeri montajı için sabit tertibat bulunan,
• Şoför ve ön yolcu bölümü ile yük ve insan taşınan arka bölüm arasında bir bariyer veya panel bulunmayanlar.

(Bu uygulamaya tabi olan araçlardan Doblo, Connect, Kango, Combo, Partner, Caddy, Transporter, Starex gibi hafif ticari araçlar)

Yukarıdaki özellikleri taşıyan araç satın alındığında yine KDV yönünden indirim konusu yapılmayacak direkt gider olarak hesaplara alınacaktır. Hafif ticari araçların binek araç olarak değerlendirilebilmesi için ise şoför mahallinin arkasında koltuk veya cam bulunması gereklidir. Bu şartlara haiz olup hem yolcu hem de yük taşıyabilen araçlar binek araç olarak sayılmakta, KDV işlemleri ona göre uygulanmaktadır.

2. Ticari Araçlar ve KDV Durumları

Yukarıda binek araç olarak sayılan hafif ticari araçların, ilgili tebliğde belirtilen özellikleri taşımaması durumunda, ticari araç olarak sayılmaları ve KDV uygulamalarının buna göre yapılması gerekmektedir.

2 Seri no.lu Gümrük Genel Tebliği ekindeki 87.03 tarife pozisyonu ile ilgili açıklama notlarında, şoför kısmının arkasındaki bölümde emniyet kemeri bulunmayan, bu bölümde yer alan koltukları sabit olmayan, sadece önde iki koltuğu olan, arkadaki yan camları kapalı olan, kapalı kasalı ve şoför sırası ile arkadaki bölüm arasında sabit bir panel veya ağdan yapılmış bariyer olan panelvan, pikap vb. türü araçlar (Palio van, Clio van, Corsa van, Matrix Space; Citan, Connect, Combo, Partner, Berlingo, Caddy, Vaneo, Fiorino, Bipper, Doblo, Kango, Traffic Express; Starex, Master, Traffic, Transit, Vito, Viano, Transporter, Caravelle, Jumpy, Ducato, Boxer vb.) 87.04 tarife pozisyonunda kamyonet olarak sınıflandırılmıştır.

Buna göre, ticari faaliyet kapsamındaki sıfır otomobiller ve ikinci el olup olmadığına bakılmaksızın otobüs, midibüs, minibüs, kamyon, kamyonet, tır gibi araçlar için % 18 oranında KDV hesaplanacaktır.

Ticari araçların ilk alımında uygulanan KDV oranı %18’dir ve KDV kanunun 29. maddesine göre ticari araç alımlarında ödenen KDV’nin indirimi yapılabilir. Ticari araçların ikinci el teslimlerinde KDV oranı %18dir ve KDV’si indirim konusu yapılabilir.

Özetle vergi mükellefleri vergisel açıdan hafif ticari araç alırken yukarıdaki konulara dikkat etmeleri gereklidir. Eğer alınan aracın KDV yönünden indirim konusu yapmak istiyor ise aldığı araç binek araç tarifine girmemelidir (şoför ve yan yolcu koltuklu arkada ise camsız ve koltuksuz araç almaları halinde KDV indirim söz konusu olabilmektedir).

14.09.2015
Özkan Uzel
Sorumlu Bağımsız Denetçi
Mali Müşavir

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir