24 Haz 2016

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ YERİ HEKİMİ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU

0 Yorum

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. Kanunun öngörülen son geçiş süresi de 1 Temmuzda tamamlanacaktır. Bu kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işleri ve işyerlerini, bu işyerlerinin işverenlerini, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarını faaliyet konularına bakılmaksızın kapsamaktadır. Böylece sadece 1 çalışanı olan işyerleri bile bu kanun ile ilgili üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır.

Kanun kapsamında yayımlanan İş Sağlığı Ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ ne göre işyerleri; nace kodlarına göre Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olmak üzere üç grupta toplanmıştır.

Nace Kodu Yapılan İş Tehlike Sınıfı
56.10.05 Oturacak yeri olmayan fast-food satış yerleri (hamburger, sandviç, tost, vb.), al götür tesisleri ve benzerleri tarafından sağlanan diğer yemek hazırlama ve sunum faaliyetleri Az Tehlikeli
47.22.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda et perakende ticareti (sakatatlar, av ve kümes hayvanı etleri ile kasaplar dahil) Tehlikeli
41.20.05 Mevcut ikamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların yeniden düzenlenmesi veya yenilenmesi (büyük çaplı revizyon) Çok Tehlikeli
41.20.02 İkamet amaçlı binaların inşaatı (müstakil konutlar, birden çok ailenin oturduğu binalar, gökdelenler vb.nin inşaatı) (ahşap binaların inşaatı hariç) Çok Tehlikeli

 

-Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için çalışan sayısına bakılmaksızın 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. (10’dan az çalışanı olan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyerlerinin İsg Hizmet bedellerine kanunen belirlenen oranlarda Bakanlık desteği verilecektir.)

-10-49 çalışanı olan ve Az Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 01.07.2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.

– 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler. Bu fıkraya ilişkin eğitim programları, eğitimin süresi ve eğiticilerin nitelikleri ile görevlendirmeye ilişkin hususlar Bakanlıkça belirlenir.

-Yalnızca 10 ve daha fazla çalışanı olan,  çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.

Aşağıdaki tabloda işyerlerinin tehlike sınıflarına göre iş güvenliği uzmanı (İSG), işyeri hekimi(İYH) veya diğer sağlık personeli(DSP) bulundurma zorunluluklarını görebiliriz.

indir

24.06.2016 

Özkan Uzel

Sorumlu Bağımsız Denetçi

Mali Müşavir

 

 

 

 

[yukarı]

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir